Mit árul el a tojássárga színe?
„De én azt hittem, sokkal sárgábbak a tojásaitok!”
Benne van a köztudatban, hogy a sárgás-narancsos színű tojássárgája az egészségesebb, kapirgálós tyúkoktól származik. Most elmagyarázom, ez miért nem igaz többé.
Amikor a 20. században elindult az iparosított tojástermelés, a fogyasztók hamar rájötték: olcsó húsnak híg a leve.
A tojássárga színárnyalatát a színezőanyagok adják, amiből a gabonák közül a kukorica tartalmaz sokat, illetve különböző növények, vadnövények magjai, rovarok, stb.
Mivel az iparban használt, tudatosan tervezett tápok kevesebb kukoricát tartalmaztak, mint amit jellemzően háztáji állományok kaptak, és a zárt tartásokban a jószágok semmi egyéb növényhez-rovarhoz nem jutottak, ezért az ipari tartásból származó tojások SOKKAL fakóbbak voltak.
A vásárlók egy része pont ezért elkezdte keresni a jobb minőségű (állagú, ízű, tápartalmú) tojásokat, ennek pedig egy indikátora volt a tojás sárgájának a színe. Akkortájt a két tartásmód között szemmel jól látható különbségek voltak a tojássárga színében.
Nem kellett sokat várni, hogy az élelmiszeripar meghallja az igényeket:
„Mélysárga színű tojást szeretnétek? Megoldjuk!” – Ezzel pedig elkezdték hozzáadni a táphoz a megfelelő színanyagokat.
Ma már ott tartunk, hogy mint egy festékboltban, amikor szobádat szeretnéd kifesteni, a tápkeverő mintáiból kiválaszhatod a tojássárgája színét.
Ezekkel a színárnyalatokkal nem tudnak versenyezni azok, akik nem is akarnak és az állatok természetesebb módon tartást helyezik előtérbe. Az ilyen tartásból származó tojások hol majdnem vörösek (mert fűszerpaprika csumákat dobtak a tyúkoknak), hol fakóbbak (mert épp tél van, nincsenek rovarok és növények).
De a tojássárgája színe ma már nincs közvetlen összefüggésben a minőségével.
Akkor mégis mit tehetsz?
A sárgája színe akkor lehet indikátora a tartásmódnak, ha különböző színűek. Ha az ugyanonnan, ugyanakkor vásárolt tojások sárgája kicsit eltér. Ez ugyanis azt jelenti, hogy a tyúkok nem ugyanazt ették.
Ha szabadtartásban vannak, akkor valamelyik több zöldet legel, mások ügyesebben vadásznak rovarokra, míg a bedobott kis mennyiségű „jutalomfalatokból” az erősebb egyedek többet esznek. Ez iparban elképzelhetetlen, hiszen a cél a minél egységesebb állomány, egységes takarmányozás és minél egységesebb végtermék.
Szeretnél magadnak szabadtartásos tyúkot bérelni? Kattints ide a tyúkbérléshez a Remény Farmon.